Detail

kopřiva dvoudomá

Urtica dioica

pŕhľava dvojdomá | Stinging Nettle

kopřivovité / Urticaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 40 – 150cm vysoká bylina pokrytá žahavými chlupy. Má dlouhé, plazivé oddenky a přímé, 4hranné lodyhy. Listy široce vejčité až kopinaté, na okraji pilovité, tmavě až šedavě zelené. Květy jednopohlavné, jednodomé nebo dvoudomé; prašníkovitá květenství přímá, latovitá a řídká, pestíkovitá kratší, klasovitě či hroznovitě uspořádaná. Plody jsou šedavé až světle hnědé nažky.

Místa výskytu:
Roste hojně ve vlhkých, suťových a lužních lesích, křovinách, na březích vodních toků a ploch, rumištích, v příkopech, na opuštěných místech, obecně na místech ruderálních a antropicky ovlivněných. Typický nitrofilní druh. Má ráda vlhké, dobře živinami zásobené, spíše těžší půdy. Na vhodných místech vytváří často husté, jednolité porosty. K osvětlení je indiferentní.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Dobře známá rostlina, kdo se nikdy nepopálil o její žahavé chlupy. Žahavost chlupů je způsobena s největší pravděpodobností aminy acetylcholinem, histaminem a serotoninem, a ne kyselinou mravenčí jak se dříve uvádělo. Kopřiva je léčivou bylinou, zvláště pro svůj obsah chlorofylu. Působí tonizačně, podporuje krvetvorbu, pomáhá při cukrovce, blahodárně ovlivňuje činnost slinivky, má protiprůjmové, protirevmatické a antivirové působení, podporuje hojení ran, působí proti vypadávání vlasů a má mnoho dalších příznivých účinků na organismus. Mladé listy resp. vrcholky lodyh se na jaře sbírají a používají do salátů nebo se upravují jako špenát. Čaj připravený z kopřivových listů má zelenou barvu a příjemnou vůni i chuť (tedy alespoň mě osobně chutná). Zvláště v minulosti byla kopřiva využívána jako přadná rostlina, její vlákna však nemají dobrou kvalitu. Kopřiva se často objevuje jako plevel v zahradách.

Ochrana:
Běžný druh.

 

 

Místo: Bartošovice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: rumiště

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: stín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 13.6.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka