Detail

podražec křovištní

Aristolochia clematitis

vlkovec obyčajný

podražcovité / Aristolochiaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 20 – 80 cm vysoká bylina. Lodyhy vzpřímené, v horní části křivolaké. Listy srdčité, dlouze řepíkaté, světle zelené. Květy v paždí listů po 2 – 5, nejprve vzpřímené, později nicí. Okvětí žluté, s rozšířenou bází a s jazykovitým cípem na vrcholu trubky. Plody jsou nicí, široce hruškovité tobolky. Semena jsou asi 1 cm dlouhá, hnědá.

Místa výskytu:
Roste v lužních lesích, na březích vodních toků, v sušších křovinách, i v lesních lemech. Druhotně se vyskytuje ve vinicích i na ruderálních místech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Podražec se hlavně dříve užíval jako léčivá rostlina. Má mimořádně silný hojivý účinek, při vnitřním užívání zlepšuje imunitu a celkově zvyšuje obranyschopnost, působí také protikřečově. Oblíbený byl rovněž ve veterinární medicíně, kde se ho využívalo zejména pro hojení ran. Podražec obsahuje kyselinu aristolochovou, alkaloid aristolochin a další látky. Při jeho používání je potřeba opatrnosti, protože se jedná o prudce působící bylinu s toxickými účinky. V současnosti se už příliš nepoužívá.

Podražec má zajímavý způsob opylování. V květní trubce jsou dolů skloněné chlupy umožňující hmyzu vstoupit do květů, nikoliv jej však už opustit. Teprve až dozraje pyl navštíveného květu a vypadá na uvězněný hmyz, chlupy zvadnou, květ se skloní dolů a hmyz jej může opustit a navštívit jiný.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Kněžpole

Okres: Uherské Hradiště

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj polní cesty

Půda: hlinitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 23.6.2005

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka