Detail

rozrazil nitkovitý

Veronica filiformis

veronika nitkovitá | Slender Speedwell

jitrocelovité / Plantaginaceae

      rozrazil / Veronica

Botanická charakteristika:
Scrophulariaceae – krtičníkovité

Místa výskytu:
Vyskytuje se v trávnících (často sekaných), sadech, zahradách, podél komunikací, v zahradnických objektech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Rozrazil nitkovitý je původem z Kavkazu, kde roste na vysokohorských loukách a v horských lesích. Do Evropy byl dovezen (jako již mnoho jiných zavlečených druhů) jako sbírkový druh do botanických zahrad, nejprve do Anglie a to již v 18. století. Byl rovněž pěstován jako okrasná rostlina a byl v sortimentu mnohých zahradnictví. Potom již bylo otázkou času, kdy dojde k jeho zplanění do volné přírody. Tak se postupně stalo počátkem 20. století v západoevropských zemích, posléze i ve východní Evropě a u nás.

Na našem území je jeho výskyt roztroušený, hojněji se vyskytuje v severozápadních a severovýchodních Čechách. Na ostatním území se vyskytuje mezerovitě, někde vůbec.

K rozšiřování druhu dochází povětšinou vegetativně, protože v našich podmínkách není schopen vytvářet semena. Proto se rozšiřuje především přičiněním člověka - s posekanou trávou, se zeminou, zahradnickými substráty apod.

Rozrazil nitkovitý může být krásnou pokryvnou rostlinou. Využití najde ve stinných / polostinných trávnících nebo na hřbitovech. Byl také oblíbenou skalničkou.

Rozrazil nitkovitý byl v minulosti zařazen do kategorie plevelů vnitřní karantény. V některých oblastech ČR - zejména vlhčích a chladnějších - vytváří souvislé bujné porosty a je nepříjemným plevelem.

Ochrana:
Nepůvodní druh květeny ČR. Neofyt (1959). Expanzivní druh.

 

 

Místo: Nový Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: trávník

Půda: hlinitá, vlhčí

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 21.4.2008

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka