Detail

orobinec širokolistý

Typha latifolia

pálka širolistá | Bulrush

orobincovité / Typhaceae

      orobinec / Typha

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bahenní a pobřežní bylina, 100-250 cm vysoká. Listy šedozelené, široce čárkovité, čepel listů 10-20 mm široká. Z plazivého oddenku vyrůstají lodyhy na jejichž konci se nachází květenství složené ze dvou palic – horní samčí, dolní samičí, které se dotýkají – důležitý rozlišovací znak! Palice více méně stejně dlouhé, samčí palice záhy po opýlení opadává. Samičí palice černohnědá. Plodem je nažka s charakteristickým chmýrem, důležitým pro rozšiřování větrem.

Místa výskytu:
Roste na březích stojatých vod nebo klidně tekoucích vod, v tůních, ve vodních příkopech a mokřinách od nížin do podhůří. Daří se mu nejlépe na živinami bohatém bahnitém podkladu.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Orobince mají široké pole využití.

V minulosti chudší lid používal chmýr ze zralých palic místo peří k vystlání peřin nebo polštářů, lze jej využít též jako provizorní izolaci. Listy používali v minulosti také bečváři jako těsnící materiál mezi dřevními pláty. Listy jsou výborným materiálem pro výrobu různých rohoží, klobouků, kabelek, košíků, pletených ozdob apod.

Například ještě v 50. letech 20. století se používal materiál z orobince pro výrobu pleteného zboží. Zajímavě popisuje sklizeň Podubský/Štědronský v knize Vodní, bažinné a pobřežní rostliny: Nejlepší rostlinou pro pletařský průmysl je orobinec nekvetoucí., žatý ostrým srpem od druhé poloviny září, v říjnu a listopadu. Jakost orobince pro pletařský průmysl závisí na stanovišti. Nejlepší je orobinec z půd jílovitých. Požatý orobinec se váže do snopů asi o průměru 45 cm a staví se do panáků jako obilí, aby dobře proschl. Potom se zasílá v otevřených vagonech ke zpracování.

Z listů je možné vyrobit přírodní papír, můžeme je také využít jako provizorní vázací materiál. Zralé palice jsou dobrým materiálem pro rozdělání ohně.

V lidovém léčitelství se užívaly oddenky k čištění krve, proti úplavici, rozemleté k obkladům ran a popálenin. Listy orobince mají močopudný účinek. Rozdrcené listy s olejem se užívaly k obkladům vředů a ran. Mladé oddenky se používaly k přípravě salátů se solí a octem. Usušené a rozemleté oddenky je možné použít jako mouku – jsou bohaté na škrob.

Orobince lze s úspěchem využít také k přírodnímu čistění odpadních vod. Tvoří také velké množství biomasy.

V neposlední řadě najde jistě tento orobinec své uplatnění v zahradním jezírku jako krásná dekorativní rostlina. Při vysazení do jezírka je třeba mít na paměti, že se jedná o rostlinu značně vysokou a také rychle se rozšiřující svými oddenky.

Lidově nazývaný zejména díky typickému tvaru květenství - palička, pálka, doutník, cigáro, bednářská stýle.

Ochrana:
Hojný druh. Není ohroženým druhem.

 

 

Místo: Hostašovice

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: příkop

Nadmořská výška: 390 m

Půda: bahenitá, silně podmáčená

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 4.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka