Detail

kyprej vrbice

Lythrum salicaria

| Purple Loosestrife

kyprejovité / Lythraceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 50 – 150 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jednoduchá nebo větvená, tupě až křídlatě 4hranná. Dolní lodyžní listy vstřícné nebo po třech v přeslenech, vejčité nebo kopisťovité, přisedlé, střední lodyžní listy vstřícné nebo střídavé, podlouhle až čárkovitě kopinaté, nejhořejší listy obvykle střídavé, podlouhle až čárkovitě kopinaté. Všechny listy celokrajné nebo pilovité, trávově až sytě zelené. Květenství je 2-6květý, velmi zkrácený vidlan skládající koncové klasy. Květy 6četné, tří typů (viz Využití a zajímavosti), kališních lístků 6, široce trojúhelníkovitých, korunních rovněž 6, úzce kopisťovitých, obvykle čevenofialových. Plody jsou podlouhle vejčité tobolky s četnými žlutavě hnědými semeny.

Místa výskytu:
Roste na vlhkých, zaplavovaných loukách, zaplavovaných a podmáčených březích stojatých vod, v rákosinách, vlhkých příkopech, lučních strouhách. Vyskytuje se na střídavě vlhkých až zbahnělých půdách různého původu, složení i obsahu minerálů. Vyhledává osluněná stanoviště.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Kyprej vrbice obsahuje především třísloviny. Sbírá se hlavně kořen, který se používá při průjmech, včetně infekčních provázejících úplavici či tyfus, a při zánětech žaludku a střev. Zastavuje krvácení. Z nati lze vyrobit kašovitý obklad léčící nehojící se rány a některé kožní defekty.

Díky obsahu taninů se používal v koželužnách.

Ze šťávy z kořenů se získává červené barvivo pro barvení vlny a látek. Z květů se vyrábělo zcela neškodné barvivo pro cukrářské výrobky.

Zajímavostí je, že kyprej má tři tvary květů. Jednotlivé tvary se liší některými botanickými znaky (délka čnělky a tyčinek a velikost a barva pylových zrn a prašníků). Na určitém jedinci se vyskytují pouze květy jednoho typu. V populacích jsou však všechny tři typy rovnoměrně zastoupené.

Mladé výhonky kypreje se v minulosti hlavně ve Francii dlouho využívaly jako jedna z přísad do salátových směsí z jiných bylin.

Léčivé vlastnosti kypreje jsou známé již od antiky. Staří Řekové bylinu používali na stavění silného krvácení. Vždyť i botanické jméno Lythrum pochází z řečtiny a znamená prolitou, vyteklou krev. Užívali ji také na výplachy očí nebo barvení vlasů. Pálením rostlin hubili hmyz. Věnec z kypreje dávali volským spřežením kolem krku, aby voli pracovali klidně a pravidelně. Ze všeho nejvíc však kyprej používali proti těžkým průjmům a krvácení.

Je možné jej označit za pionýrskou rostlinu. Pokud však na stanovišti ubude vláhy, podléhá tlakům konkurenčních rostlin. V zahradách, kde se občas pěstuje jako okrasná rostlina nebo k léčebným účelům, je konkurence ostatních rostlin omezena, proto zde může kyprej růst i na poněkud sušších stanovištích než ve volné přírodě. Přesto i zde vyžaduje půdu dostatečně zásobenou vodou.

Ochrana:
Není ohrožený.

 

 

Místo: Valašské Meziříčí

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: příkop cesty

Nadmořská výška: 400 m

Půda: bahenitá, podmáčená

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 6.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka