Detail

sadec konopáč

Eupatorium cannabinum

konopáč obyčajný | Hemp-agrimony

hvězdnicovité / Asteraceae

      sadec / Eupatorium

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 80–140 cm vysoká bylina s válcovitým oddenkem. Lodyha přímá, po celé délce větvená, oblá, rýhovaná, obvykle nachově naběhlá. Lodyžní listy vstřícné, dlanitě 3–5četné, poněkud připomínající listy konopí (odtud druhový název), krátce řapíkaté, lístky řapíčkaté, podlouhlé až úzce vejčité, na okraji hrubě nepravidelně pilovité. Nejhořejší listy a listy větví někdy celistvé. Květenství úbor. Úbory 5květé, tvořící mnohoramenné bohaté chocholičnaté laty. Zákrov úzce válcovitý, světle fialově nachový, květy 5četné, oboupohlavné, trubkovité, světle fialové. Plody úzce elipsoidní, téměř černé nažky.

Místa výskytu:
Roste v humózních a vlhkých lesích, na pasekách, březích potoků a řek, okrajích cest, v příkopech, na stinných železničních náspech. Vyhovují mu vlhké, živinami bohaté půdy. Má rád polostinná stanoviště.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Sadec konopáč i ostatní druhy rodu obsahují velkou škálu zajímavých obsahových látek, kterým je věnováno mnoho pozornosti ze strany fytochemiků i farmakologů.

Léčivá rostlina. Mezi hlavní obsahové látky patří glykosid eupatorin, terpenické silice, flavonoidy, seskviterpenové laktony (eupatopikrin, eupatolid, eucannabinolid) a množství dalších složitých sloučenin. U některých byl prokázán účinek antivirový a antirevmatický, u jiných i kancerostatický. Léčivé účinky byly známy již od starověku a tehdy byla rostlina i široce využívána, dnes se využívá nať v homeopatii. Jeho používání v lidovém léčitelství však není bez rizika!!

Riziková rostlina. Přestože v něm bylo objeveno velké množství léčivých látek, výzkum sadce nebyl ukončen a zdá se, že obsahuje i jisté alkaloidy s nepříznivým vlivem na jaterní činnost.

Sadec konopáč je také včelařskou rostlinou vylepšující pozdně letní a podzimní snůšku pylu u včel.

Je to rovněž hezká rostlina, jako okrasné květiny se však využívají spíše jiné druhy, např. u nás nepůvodní a jen ojediněle zplaňující sadec bílý (Eupatorium rugosum) nebo taktéž nepůvodní sadec nachový (Eupatorium purpureum). I přesto můžeme zasadit na zahradu sadec konopáč, jehož rozkvetlé květy budou lákat na naši zahradu např. různé druhy motýlů.

Ochrana:
Není ohrožený. Původní druh květeny České republiky. Včelařská rostlina.

 

 

Místo: Odry

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: okraj lesa

Půda: kamenitá

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 5.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka