Detail

kotvice plovoucí

Trapa natans

kotvica plávajúca | Water Chestnut

kotvicovité / Trapaceae

      kotvice / Trapa

Botanická charakteristika:
Jednoletá, vodní bylina s 50–200 cm dlouhou, tenkou lodyhou. Listy dolní ponořené, záhy opadávající, horní plovoucí, střídavé, ve vrcholovitých růžicích, čepel kosníkovitá až okrouhlá, na okraji pilovitě zubatá, leskle tmavozelená. Květy malé. Kališní lístky úzce trojúhelníkovité, korunní lístky bílé. Plod rohatý oříšek.

Místa výskytu:
Roste ve stojatých nebo mírně tekoucích vodách, jako jsou mrtvá říční ramena, rybníky a umělé vodní nádrže. Daří se jí v teplých vodách s vysokým obsahem živin. Silně světlomilný druh. Dobře snáší vlnění a kolísání vodní hladiny.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
V rybníkářství se uplatňuje jako krmivo pro býložravé ryby a vodní drůbež, také jako hostitel rybí násady, husté porosty však značně stíní a ztěžují obhospodařování rybníků. Také může sloužit jako přírodní biofiltr na akumulaci nežádoucích minerálních látek.

Plody obsahují množství škrobu a oleje a chutnají trpce nasládle jako kaštany. Dříve se u nás surové, vařené i pečené plody užívaly jako potravina, v některých částech světa se tak děje dodnes. Moučka ze zemletých plodů se používala k pečení chleba. Plodů se užívalo i ke krmení prasat.

Dekorativní rostlina, někdy se pěstuje jako zahradní okrasná rostlina. Ke kvetení rostliny je třeba teploty vody nad 20 stupňů Celsia.

Epizoochorní druh.

Ochrana:
§1 - C1 - BERN
Kotvice plovoucí je kriticky ohroženým druhem naší květeny (C1). Stejná ochranná kategorie je jí přiznána i ze zákona (§1). Je rovněž uvedena v Červené knize vyšších rostlin České rebubliky (ČK) i v Bernské úmluvě (BERN).

Ohrožení spočívá v zániku vhodných stanovišt, nešetrných melioračních zásazích a regulaci vodních toků. Naproti tomu dobře snáší intenzivní hospodaření na rybnících s přihnojováním, vadí ji pouze nadměrné převápnění.

Původní druh květeny České republiky. (Native).

 

 

Místo: Studénka - Nová Horka

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: rybník

Půda: vodní prostředí

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 12.7.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka