Detail

kakost smrdutý

Geranium robertianum

pakost smradľavý | Herb Robert

kakostovité / Geraniaceae

      kakost / Geranium

Botanická charakteristika:
Kakost smrdutý je jednoletá rostlina s červeným nádechem. Po rozemnutí nepříjemně páchne. Důležitým znakem k rozeznání od ostatních kakostů, kromě zmíněného zápachu, jsou jeho listy, které jsou členěné téměř k hlavní žilce (tento znak mají pouze dva další druhy). Má několik lodyh, které jsou vystoupavé až poléhavé. Přízemní listy brzy odumírají, lodyžní vstřícné, členěné nejčastěji ve tři (pět) úkrojků. Květy ve dvoukvětých vidlanech, lístky kalicha ke koruně přitisklé, koruna 5-četná, červená až růžová. Zobanitý plod není delší jak 2,5cm.

Místa výskytu:
Roste hlavně ve stinných a pohostinných lesích všeho druhu, dále v parcích, na zdích, železničních náspech, okolo lesních potoků. Upřednostňuje vlhčí půdy s humusem, hlinité a kamenité, živinami bohaté.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
V lidovém léčitelství se užívá hlavně nať této byliny k zastavení krvácení, jak zevnímu, tak vnitřnímu. Léčí také záněty a otoky a pomáhá při neplodnosti. Tak jako všechny kakosty je lidově nazýván čapí nůsek, protože jeho plod skutečně připomíná zobák čápa. Ve slovenštině se jmenuje pakost smradlavý, v angličtině Herb Robert, francouzsky Géranium Robertin.

Ochrana:
Kakost smrdutý je u nás hojně rozšířen, není ohroženým druhem.

 

 

Místo: Hutisko-Solánec

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: břeh potoka

Půda: kamenitá, vlhká

Světelné podmínky: stinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 30.8.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka