Detail

ďáblík bahenní

Calla palustris

diablik močiarny | Bog Arum

árónovité / Araceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, až 30 cm vysoká bylina s válcovitým, zeleným článkovaným oddenkem plazícím se v bahně. Listy dlouze řapíkaté, čepel okrouhle srdčitá, celokrajná, krátce zašpičatělá. Květenství je palice umístěná na bezlisté lodyze, je obklopena neuzavřeným, podlouhle zašpičatělým toulcem, uvnitř bílým, na rubu zelenavým. Květy jsou drobounké, bezobalné, oboupohlavné. Plody jsou vícesemenné, sytě červené bobule. Fialová semena jsou uložena v lepkavé, průsvitné, rosolovité hmotě.

Místa výskytu:
Roste v lesních tůních, slepých ramenech, vodních příkopech, na rašeliništích, v mokrých olšinách a dalších zamokřených místech. Vyhovují mu podmáčené, kyselé, živinami bohaté půdy. Semena jsou rozšiřována ptáky nebo vodou, vegetativně se ďáblík množí oddenky, díky tomu může vytvářet rozsáhlé porosty.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jedovatá rostlina obsahující palčivé saponinové látky. Jedovatost se však vařením nebo sušením ztrácí. Oddenky obsahují škrob; některé severské národy je uvařené v období nouze pojídaly anebo z nich vyráběly mouku. V lidovém léčitelství se rostliny používaly jako ochrana proti hadímu uštknutí.

Dekorativní bylina použitelná jako okrasná rostlina v mělkých částech zahradních rybníčků. Nejprve je ozdobný bílými zajímavými květy a poté zářivě červenými bobulemi.

Ochrana:
Ďáblík bahenní patří mezi ohrožené druhy rostlin (C3) a stejně tak je chráněn i zákonem. Je ohrožen zejména melioracemi – odvodňováním, těžbou rašeliny a dalšími negativními zásahy do jeho lokalit.

 

 

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: zatopený lom

Půda: bahenitá

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 25.5.2004

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2023 © Petr Kocián | Právní doložka