Detail

ocún jesenní

Colchicum autumnale

jesienka obyčajná | Autumn Crocus

ocúnovité / Colchicaceae

      ocún / Colchicum

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 10–20 cm vysoká podzimní bylina. Z šupinaté podzemní hlízy, která je uložena hluboko v zemi, vyrůstá na podzim růžovofialový šestiplátečný květ. Listy vyrůstají až na jaře, jsou tmavě zelené, někdy až půl metru dlouhé. Listy obklopují semeník, který obsahuje množství černohnědých semen.

Místa výskytu:
Ocún roste na vlhkých, světlých místech - na loukách, ve světlých lesích, okolo cest, u potoků. Je rovněž pěstován na zahradách a hlíza vykvete bez půdy a dokonce i bez vody např. za oknem.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Celá rostlina je prudce jedovatá, obsahuje silně jedovatý alkaloid kolchicin, který se pro své účinky využívá v lékařství a šlechtitelství. Nejvíce kolchicinu je obsaženo v semenech.

Ocún jesenní je zajímavou rostlinou z fenologického hlediska. Kvete totiž - jak již druhový název napovídá - na podzim, přes zimu se zatahuje do země a poté na jaře vytahuje listy a začátkem léta plodí.

Má mnoho lidových jmen, které se často vztahují k tomu, že kvete bez listů - bacoun, naháč, naháček, nahá ženská, holopanna, hadula, bogdalec, hacoun, sirotka atd.

Ochrana:
Není ohrožen.

 

 

Místo: Starý Jičín

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: příkop cesty

Nadmořská výška: 250 m

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 2.10.2002

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka