Detail

prvosenka vyšší

Primula elatior

prvosienka vyššia

prvosenkovité / Primulaceae

      léčivá rostlina

Botanická charakteristika:
Vytrvalá bylina s přízemní růžicí listů a 6 – 20 cm vysokým stvolem zakončeným okolíkem květů. Listy svraskalé, řapíkaté, široce vejčité až vejčitě podlouhlé. Květy nevonné, v jednostranných okolících. Kalich válcovitý, úzce zvonkovitý, na hranách a cípech trávozelený, jinak bledozelený nebo bledožlutý, ke korunní trubce přitisklý - viz obr. a (na rozdíl od prvosenky jarní, která má kalich od korunní trubky odstálý - viz obr. b). Koruna sírově žlutá, uprostřed s oranžovou skvrnou. Plody jsou podlouhle vejcovité tobolky.

Místa výskytu:
Roste na údolních a úvalových loukách, ve světlejších a vlhkých listnatých lesích, na podhorských a horských loukách a travnatých svazích. Vyhovují jí vlhké, úživné půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Prvosenka vyšší je velmi oblíbenou léčivou bylinou. Spíše než tento druh se sbírá prvosenka jarní (Primula veris). Oba druhy obsahují stejné látky (zejména saponiny, dále glykosidy, flavonoidy, vitamín C, kyselinu křemičitou a sacharidy), avšak prvosenka jarní jich obsahuje víc, proto se upřednostňuje. Díky obsahu saponinů se petrklíč používá ke zřeďování hlenů, zlepšuje jejich vykašlávání, tlumí neproduktivní kašel. Krom toho má účinek močopudný, tlumí záněty, ničí močové kameny, celkově uklidňuje. Sbírají se květy, zřídka listy, dříve se sbíral oddenek, od jehož sběru se dnes upustilo z důvodu ochrany rostliny. Petrklíč je jednou z nejznámějších, nejsbíranějších a v lidovém léčitelství nejpoužívanějších drog.

Petrklíč je květina typická pro Velikonoce. Motiv petrklíče je zachycován na mnoha věcech spojených se svátky jara, např. velikonočních přáních.

Ochrana:
Prvosenka vyšší se na našem území rozpadá na několik poddruhů, z nichž některé jsou ohrožené. Při sběru petrklíče k léčebným účelům sbíráme jen tolik květů, kolik skutečně potřebujeme (platí obecně o všech bylinách), abychom nedrancovali populace této léčivky a abychom se s květy rozdělili i s po zimě vyhladovělými včelami, pro které je petrklíč jedním z prvních jarních zdrojů potravy. Zásadně nesbíráme oddenek, přestože obsahuje mnohem víc saponinů než květy. Jeho sběrem bychom zničili celou rostlinu a příštího jara už bychom neměli co sbírat.

 

 

Místo: Bernartice nad Odrou

Okres: Nový Jičín

Kraj: Moravskoslezský

Stanoviště: smíšený les

Nadmořská výška: 310 m

Půda: hlinito-písčito-jílovitá s humusem, vlhká

Světelné podmínky: polostinné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 29.4.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka