Detail

divizna knotovkovitá

Verbascum lychnitis

divozel kukučkovitý

krtičníkovité / Scrophulariaceae

Botanická charakteristika:
Dvouletá, 100 – 140 cm vysoká bylina. Listy na líci temně zelené, na rubu tence šedobíle plstnaté, přízemní podlouhle kopinaté, horní lodyžní víceméně kopinaté. Květy v 2 – 8květých svazečcích uspořádaných v bohatě latovitě větvených květenstvích. Kalich až k bázi členěný v čárkovitě kopinaté cípy, koruna kolovitá až mírně nálevkovitá, živě žlutá, bílá nebo bledě žlutavá.

Místa výskytu:
Roste na výslunných křovinatých a travnatých kamenitých a skalnatých stráních, výhřevných svazích, náspech a svazích podél komunikací, v lesních lemech a světlinách listnatých lesů, v okolí lomů a štěrkoven a na navážkách. Vyhovují jí mírně suché až vysýchavé půdy různého složení, obsahu živin i na různých podkladech.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Ochrana:
Divizna knotovitá se u nás vyskytuje ve dvou poddruzích. Nominátní poddruh, divizna knotovitá pravá (Verbascum lychnitis lychnitis), se vyskytuje v teplých oblastech našeho území hojně až roztroušeně a není ohrožený. Druhý poddruh, divizna knotovitá bělokvětá (Verbascum lychnitis moenchii), je silně ohrožený (C2).

 

 

Okres: Břeclav

Kraj: Jihomoravský

Stanoviště: stráň

Půda: hlinito-písčitá, sušší

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 12.6.2006

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka