Detail

jahodník truskavec

Fragaria moschata

jahoda drúzgavicová | Hautbois Strawberry

růžovité / Rosaceae

Botanická charakteristika:
Vytrvalá, 15 – 25cm vysoká bylina s červenohnědým oddenkem. Listy jsou v přízemní růžici, jsou trojčetné, dlouze řapíkaté, na obou stranách sytě zelené, na okraji hrubě pilovitě zubaté, zuby bývají na špičce načervenalé. Květy v okolíkovitém vrcholíku, kališní lístky trojúhelníkovitě kopinaté, korunní okrouhle vejčité až obvejčité, bílé. Souplodí(=jahoda) je kuželovité, jen na osluněné straně červené a špatně od kalicha oddělitelné. Nažky jsou po povrchu jahody nestejnoměrně rozmístěné. Endozoochorní druh.

Místa výskytu:
Vyskytuje se v křovinách, světlých lesích, na křovinatých stráních, v lesních lemech, často také v příkopech. Vyhovují mu sušší, minerálními látkami bohatší půdy.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jeho listy mají stejné obsahové látky, stejné účinky a tudíž stejné využití jako listy jahodníku obecného (Fragaria vesca), plody jsou však méně chutné, protože jsou vždy uzrálé pouze z jedné strany a navíc se špatně oddělují od kalichu, takže jsou ke konzumaci méně vhodné. U nás rostou tři druhy jahodníků, kromě tohoto druhu a zmiňovaného jahodníku obecného ještě jahodník trávnice (Fragaria viridis) a kříženci všech těchto druhů. Celosvětově existuje asi 20 druhů rodu Fragaria rostoucích hlavně na severní polokouli.

Ochrana:
Není ohrožen.

 

 

Místo: Jarcová

Okres: Vsetín

Kraj: Zlínský

Stanoviště: okraj cesty

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: slunné

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 4.5.2003

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2024 © Petr Kocián | Právní doložka