Detail

árón plamatý

Arum maculatum

áron škvrnitý | Lords-and-Ladies Cuckoo Pint

árónovité / Araceae

      árón / Arum

Místa výskytu:
Vyskytuje se v lužních nebo vlhčích listnatých lesích.

Doba květu:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Význam a zajímavosti:
Jedovatá rostlina.
Všechny části rostliny jsou jedovaté. Obsahuje glykosidy a alkaloidy. Při požití se dráždí sliznice, což je doprovázeno palčivou chutí a dochází k zánětu úst a hrtanu. Po vstřebání organismem se objevují poruchy sdečního rytmu, zorničky se rozšiřují, nastávají křeče. Smrtelné otravy byly popisovány zřídka. Při požití je však třeba lékařské pomoci.

Magická rostlina. Rostlina je někdy -mylně- považována za afrodiziakum a to hlavně díky tvaru a barvě nápadné palice. V minulosti byl áron považován za čarodějnou rostlinu, která ochraňuje obydlí před zlými duchy. Přisuzovali se mu také vlastnosti kouzelné k udržení a záskání lásky.

Poměrně dekorativní rostlina jarního aspektu, která zaujme především bizardním květenstvím, které je obklopeno nápadným toulcem. Rostlina může připomínat pralesní masožravé rostliny. Árón není masožravý, toulec však má důležitou roli v opylování květů, které jsou ukryté v dolní části v baňkovité části. Palice nepříjemně páchne a láká hmyz. Hmyz (hlavně mušky), který pronikne toulcem ke květům je uvězněn až do doby než květy opýlí. Pak uzavírací vlákna uvadnou a umožní uvězněnému hmyzu dostat se z pasti ven.

Vyskytuje se pouze v Čechách a to vzácně až roztroušeně. Příbuzný árón východní se naproti tomu vyskytuje pouze na Moravě.

Záměna: Je možné jej zaměnit za příbuzný árón východní.

Ochrana:
Árón plamatý je zařazen mezi ohrožené druhy naší květeny (C3) a stejná ochrana je mu poskytnuta i zákonem (§3).

Původní druh květeny České republiky. (Native)

jedovatá rostlina

 

 

Místo: Libáň

Okres: Jičín

Kraj: Královéhradecký

Stanoviště: les

Půda: hlinitá, vlhká

Světelné podmínky: polostín

Určil: Petr Kocián

Fotografoval: Petr Kocián

Datum fotografie: 1.5.2007

 

 

Všechna práva vyhrazena. | 2003-2021 © Petr Kocián | Právní doložka